Pismo Predsjedinici evropskog suda za ljudska Prava

BHRF

Updated on:

Pismo Predsjedinici evropskog suda za ljudska Prava

BHRF je na inicijativu Kruga 99 poslao pismo gospođi Síofra O’Leary, Predsjedinici evropskog suda za ljudska prava a povodom pokušaja da se obori presuda Kovačević v. BiH.

Poštovana gospođo O'Leary,

Savez bh udruženja u Švedskoj, koja u svojih preko 30 godina postojanja, radi na zastiti i njegovanju bosanskohercegovackog identiteta u Svedskoj. U okviru BHRFa djeluje veliki broj bosanskohercegovackih intelektualaca i članove akademske zajednice u Švedskoj koji su sa velikom je pažnjom primili vijest o presudi Europskog suda za ljudska prava u predmetu „Kovačević v. Bosna i Hercegovina“. Tu presudu, najšira BH javnost u Svedskoj bas kao i u Bosni i Hercegovini primila je sa radošću, smatrajući je čak historijskom jer ona nudi nadu za tranziciju našeg etnički utemeljenog političkog sistema koji sadrži diskriminaciju i negiranje ljudskih prava, na politički sistem utemeljen na europskim vrijednostima – demokracija, vladavina prava i zaštita ljudskih prava.

Međutim, nedavne informacije o tome da su određene osobe, takozvani agenti Bosne i Hercegovine pred Europskim sudom za ljudska prava uputili zahtjev prema Velikom vijeću, iako te osobe ne posjeduju nikakvu aktivnu legitimaciju niti punomoć Vlade Bosne i Hercegovine (koje se naziva Vijeće ministara) izazvalo je našu veliku zabrinutost. Posebno smo zabrinuti činjenicom da osobe bez aktivne legitimacije, radeći u korist različitih političkih struktura u Bosni i Hercegovini, uopće mogu dostaviti zahtjev prema Velikom vijeću. Isto tako, veoma smo zabrinuti informacijama da susjedna država, Republika Hrvatska, putem svojih zvaničnika vrši lobiranje u Europskom sudu za ljudska prava, kako bi se uništila presuda „Kovačević v. Bosna i Hercegovina“ kako oni mogli nastaviti ostvarivanje svoje politike koja je pred Internacionalnim krivičnim sudom u Haagu utvrđena kao udruženi zločinački poduhvat, koji za cilj ima stvaranje etnički čistih teritorija u Bosni i Hercegovini, pod političkom kontrolom susjedne Republike Hrvatske.

Iz tih razloga, pišemo vam sa nadom da nećete dozvoliti bilo kakav utjecaj na presudu „Kovačević v. Bosna i Hercegovina“ i da ćete očuvati integritet Europskog suda za ljudska prava tako što nećete dozvoliti niti prihvatiti zahtjev prema Velikom vijeću koje su uputile osobe bez aktivne legitimacije ili punomoći države Bosne i Hercegovine. Sve drugo, potpuno bi poljuljalo povjerenje javnosti u Svedskoj bas kao i u Bosni i Hercegovini u objektivnost i nepristranost Europskog suda za ljudska prava.

S poštovanjem,

Adnan Mahmutović

PredsjednikSaveza bh udruženja Švedske a u ime bosanskohercegovaćke zajednice u Švedskoj