Glas BiH u švedskoj

Povodom trideset godina mira u Bosni i Hercegovini od potpisivanja Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH (Dejtonskog sporazuma), kao i trideset godina nakon genocida u Srebrenici, obaveza BiH zajednice u Švedskoj je da maksimizira angažman u cilju očuvanja kulture pamćenja i edukacije švedskog društva o agresiji na BiH.

Glas BiH u Švedskoj je glas bosanskohercegovačke zajednice u Švedskoj, naših saveza, organizacija, mreža i pojedinaca posvećenih dugoročnom njegovanju bosanskohercegovačkih vrijednosti. Glas BiH u Švedskoj sinhorinizuje rad na aktivnostima iz domena historije, tradicije, kulture i jezika BiH, te naučne i privredne saradnje.

vizija

Vizija Glasa BiH u Švedskoj je promicanje kulturno-historijske posebnosti Bosne i Hercegovine kroz očuvanje, profiliranje, razvoj i afirmaciju bosanskohercegovačkih nacionalnih vrijednosti i identiteta.

misija

Misija Glasa BiH u Švedskoj je osiguravanje kontinuiteta u organiziranju i finansiranju programa i projekata od posebne važnosti za bosanskohercegovački nacionalni identitet.


Finansiranje

U cilju realiziranja vizije Glasa BiH u Švedskoj otvara se zajednički namjenski račun pod pokroviteljstvom BH Saveza u Švedskoj.

Sakupljena sredstva su isključivo namijenjena za projekte u vezi sa navedenim ciljevima, kao npr. obilježavanje Dana Bijelih Traka i Dana Srebrenice na nacionalnom nivou, uključujući razne oblike prezentacija i lobiranje u interesu ostvarivanja planiranih ciljeva.


2025. godina.

U ZNAKU 30 GODINA MIRA U BiH I 30 GODINA OD GENOCIDA

Pozivamo Vas da nam se pridružite i pomognete u ostvarivanju misije Glasa BiH u Švedskoj!

Pod znakom Glasa BiH u Švedskoj trenutno okupljamo slijedeće saveze, organizacije, i mreže:

BH Savez u Švedskoj (BHRF), Bosankohercegovačko-Švedski savez žena u Švedskoj (BHŠSŽ), Bosanskohercegovački savez žena u Švedskoj (BHKRF), Islamska Zajednica Bošnjaka u Švedskoj (IZBUŠ), APU Network, Bosnisk-Hercegovinska Ungdomsförbundet (BHUF), Bemuf, Bosnien och Hercegovinas näringslivsförening i Sverige (BHNS).

Cilj Glasa BiH u Švedskoj je širina djelovanja, bez obzira na obim i masovnost. Pokloniti jedan Cvijet Srebrenice, uz kratko objašnjenje njegove simbolike, ima istu svrhu i vrijednost kao i jedna velika manifestacija u centru Stockholma. Korištenje zajedničkog koncepta obilježavanja nekog događaja u više gradova vrijednije je od jedne veće manifestacija u jednom velikom gradu.

Posjete švedskim školama, organiziranje kurseva i naučnih predavanja, evociranje na ratna herojstva i stradanja, promocije knjiga i filmova, pozorišne predstave i izložbe, nastupi u TV i radio emisijama, javni skupovi, i slično, važni su momenti u ostvarivanju misije Glasa BiH u Švedskoj u cijeloj državi.


Aktuelni projekti na kojima trenutno radi Glas BiH u Švedskoj

Srebrenica 2025 – 30 godina od genocida

Tridest godina nakon genocida u Srebrenici Glas BiH u Švedskoj planira obilježiti nizom manifestacija u cijeloj Švedskoj.

Najveći događaji će biti u Stockholmu, gdje se planiraju okupljanja, predavanja i medijski nastupi. Planira se i saradnja sa Forum för Levande Historia. Glas BiH u Švedskoj planira izraditi koncepte koji se mogu koristiti u različitim ambijentima.

Prvi planirani event 31 jan – 2 feb. pod pokroviteljstvom BH Udruženja Norrköping je izložba i panel “Missing You: Gaps, Absences, and Silences in Bosnian Places of Pain” sa Prof. Hariz Halilovich, Dr. Hasan Nuhanović, and Dr. Adis Elias Fejzić.


“Opasna Imena”

Nizozemska predstava “Dangerous Names”, u režiji Boya Jonkergouwa, sa Almom Mustafić u glavnoj ulozi planira se u saradnji sa Riksteaterom. Riksteater je najbolji partner za organizovanje turneje po cijeloj Švedskoj. Turneja jedne ovakve predstave sa internacionalnim priznanjem bila bi važan momenat u edukaciji švredskog društva o genocidu.


Sniper Alley

Dugogodišnji projekat Džemila Hodžića bavi se skupljanjem fotografija opsade Sarajeva 1991.-1995. Web stranica predstavlja izložbu djela vrhunskih fotografa koji su bili korespondenti tokom rata. Mnogi su na ovim fotografijama prepoznali svoje najmilije koji su postali nedužne žrtve rata. Uz to, tu su i intervjui sa poznatim svjetskim fotografima. Pogledate više na officijelnoj stranici.

Glas BiH u Švedskoj planira organizirati niz predavanja Džemila Hodžića u švedskim školama. Namjera nam je i da se dokumentarac Sniper Alley, koji je imao premijeru na Sarajevskom Filmskom Festivalu, prikaže na SVT.


Dan Bijelih Traka

Obilježavanje Dana Bijelih Traka se planira u Stockholmu u saradnji sa parlamentarcima BiH porijekla u švedskom Riksdagu i sa profesorom David Pettigrewom, stručnjakom za genocid, kao i fotografom Fabriceom Deckonink. Omasovljavanje ovog projekta je važan momenat u cilju promicanja kulture pamćenja, kako građana sa porijeklom iz BiH tako i čitavog švedskog društva.